VINAŘSTVÍ LIBĚCHOV

VÍNO ČESKÉ ZEMĚ

VINAŘSTVÍ LIBĚCHOV

VÍNO ČESKÉ ZEMĚ

O KRAJI

Krajina Kokořínska v sobě ukrývá mnoho přírodních zajímavostí, lidských osudů a tajemství. Je rodištěm zajímavých osobností a svým kouzlem učarovala nejednomu návštěvníkovi v dávné i nedávné minulosti. Asi nejznámějším návštěvníkem našeho kraje je romantický básník Karel Hynek Mácha. Do zdejšího kraje se Mácha zamiloval, vícekrát se sem vrátil a do svého zápisníku maloval typické scenérie zdejší krajiny: Bezděz, Housku nebo Kokořínský důl. Kromě Velkého rybníka u Doks (dnes Máchovo jezero) je po něm pojmenována vyhlídková skála naproti kokořínské hradní bráně, kde podle legendy často rozímal. Páter Václav Krolmus, jeden z prvních českých archeologů působil ve Mšeně jako kaplan. Antonín Holub, významný český lesník, spoluzakladatel Jednoty českých lesníků Zemí koruny české, jehož rodiče pocházeli z Kaniny. Ve Mšeně se narodil Jan Křtitel Píšek, operní pěvec, jež se proslavil jako interpret písně Kde domov můj, kterou poprvé zazpíval v brněnském městském divadle 30.září 1838. Z výtvarných umělců nelze opomenout Václava Levého (učitele J. V. Myslbeka), jež vytvořil impozantní díla ve skalách nad silnicí z Liběchova do Želíz: umělou jeskyni Klácelku s nádvořím Blaníkem a obří reliéf Čertovy hlavy. V Lobči je pochován význačný pedagog a spisovatel Eduard Štorch autor Lovců mamutů. V Liběchově dlouhá léta žil a tvořil významný malíř František Jiroudek.

 

 

Přijměte pozvání na procházku částí Kokořínska plnou pískovcový stěn lemujících boky strží, roklí, kaňonů a zahloubených údolí. Chcete-li poznat dávnou historii toho kraje, stačí se nechat unášet cestou a mít oči otevřené.

Okolí Liběchova bylo osídleno již v mladší době kamenné, středověké osídlení lze datovat na přelom 13. a 14. století. První písemná zmínka o Liběchově je z roku 1311. Nejvýznamnější památkou je zdejší zámek, který není veřejnosti přístupný, ale při procházce zámeckým parkem si lze tento barokní skvost prohlédnout alespoň zvenčí. Na místě zámku stála původně středověká tvrz později přestavěná na okrouhlou renesanční stavbu. Dnešní podoba zámku pochází z první poloviny 18. století od architekta Františka Maxmiliána Kaňky. V 19. století došlo k dalším úpravám v duchu romantismu. V první polovině 19. století, kdy Liběchovské panství vlastnil Antonín Veit, hostil zámek přední osobnosti českého národního obrození. Pobývali zde František Palacký, Josef Jungmann, Karel Sabina, Bernard Bolzano a mnozí další. Pro Liběchov a okolí bylo však nejdůležitější působení sochaře Václava Levého, který v okolních lesích vytvořil množství skalních soch, mnohdy obřích rozměrů. Ve stejné době jako zámek byl postaven barokní kostel sv. Havla s výzdobou od J. P. Molitora. Dominantu města tvoří barokní kostelík sv. Ducha stojící na kopci nad městem. Ke kostelíku vede křížová cesta z roku 1780.

Z Liběchova se můžete vydat na okruh Václava Levého, spojujícího autorova sochařská díla v přírodě. Nejprve narazíte na kapli sv. Maří Magdaleny, později na reliéf Harfenice a do pískovce vytesané hlavy a obřího Hada. Údolí Liběchovky Vás přivede do obce Tupadly, kde je k vidění množství památkově chráněných roubených a hrážděných stavení z 18. a 19. století. Nad obcí se vypíná zámeček Slavín. Z Tupadel se podél toku Liběchovky dostanete do Želíz. Cesta vede přírodní rezervací Mokřady dolní Liběchovky s řadou chráněných rostlin a živočichů. V Želízích můžete obdivovat Čertovy hlavy, nejslavnější dílo Václava Levého ve volné přírodě měřící na výšku 9 metrů. Nedaleko této monumentální skulptury můžeme navštívit poslední dílo tohoto autora umělou jeskyni Klácelku obsahující reliéfy zvířat. Před jeskyní můžete obdivovat vlastenecky pojatý Blaník s vyobrazením Jana Žižky, Prokopa Holého či Blanických rytířů. Cesta poutníky zavede kolem rybníka přes alej vzrostlých stromů zpět k zámku v Liběchově.

Prohlídka vinného sklepa Vinařství Liběchov může být skvělým zakončením romantického nahlédnutí do úžasné části Kokořínska. Návštěva sklepa je nejenom o ochutnávání vín, ale také o objevování tajemství a krásy výroby tohoto lahodného nápoje.

Pokud chcete zavítat do našeho vinného sklepa, rezervujte si prohlídku. Uvidíte jak se z hroznů stává víno a prožijete nezapomenutelný zážitek, který si budete pamatovat dlouho poté.

Abychom poskytli co nejlepší služby, používáme technologie, jako jsou soubory cookie, k ukládání a/nebo přístupu k informacím o zařízení. Souhlas s těmito technologiemi nám umožní zpracovávat osobní údaje. Své nastavení můžete spravovat.