VINAŘSTVÍ LIBĚCHOV

VÍNO ČESKÉ ZEMĚ

VINAŘSTVÍ LIBĚCHOV

VÍNO ČESKÉ ZEMĚ

RULANDSKÉ ŠEDÉ

Pinot gris, Grauer Burgunder

Historie odrůdy Rulandské šedé sahá až do dob Karla IV., kdy byla tato odrůda, s kořeny ve francouzském Burgundsku, pravděpodobně dovezena do našich zemí. Dodnes je někdy označována jako Burgundské šedé. Stejně tak, jak je odrůda stará a celosvětově rozšířená je i zamotaný příběh jejího názvu.

V Německu svého času rozšiřoval odrůdu Johann Seger Ruland ze Speyeru, který v roce 1711 našel několik keřů ve zpustlé zahradě ve Falci a dále je namnožil a selektoval. Odrůda od té doby nese jeho jméno nejen v Německu, ale i v Česku.

Naše vína

ODRŮDOVÉ ZNAKY

List je středně velký, okrouhlého tvaru, je širší než delší, s hluboko síťovitě zvlněným povrchem, list je tří až pětilaločnatý. Bobule jsou malé, okrouhlé až mírně vejčité  s výrazným voskovým povlakem. Barva bobule je šedorůžová až modravě šedá, dužina je bez zabarvení, šťavnatá a rozplývavá, sladké, neutrální chuti. Hrozen je malý až středně velký, krátce válcovitý, velmi hustý, kompaktní. 

 

POLOHA A PŮDA

Rulandské šedé vyžaduje dobré polohy, i když není tak náročné jako Ryzlink rýnský nebo Rulandské bílé. Velmi vhodné jsou teplé jižní a jihozápadní svahy. Extraktivní látky se tvoří zvláště v hlubokých, dostatečně vododržných a výživných hlinitých půdách. Nesnáší mělké a písčité suché půdy.

VÍNO

Od vín odrůdy Rulandy šedé se očekává plnost, hebkost, vysoký extrakt, pomerančové tóny ve vůni spojené s dojmy medovosti a mírnější chlebnatosti. K dosažení typických charakteristik je nutná vyzrálost hroznů na stupeň pozdního sběru a výše. Pak se objevuje ve vínech i vyšší obsah alkoholu a glycerolu, čímž se do jisté míry napodobuje sladký vjem, který spolu se skutečným zbytkem cukru vyrovnává převahu alkoholu nad kyselinami.

HODÍ SE...

Rulandské šedé doprovází nejčastěji hutná a kořeněná jídla nebo rybí speciality, těžší úpravy drůbeže či hustší polévky.

Sladké výběry jsou vhodné k dezertům.

KONTAKTNÍ FORMULÁŘ

Abychom poskytli co nejlepší služby, používáme technologie, jako jsou soubory cookie, k ukládání a/nebo přístupu k informacím o zařízení. Souhlas s těmito technologiemi nám umožní zpracovávat osobní údaje. Své nastavení můžete spravovat.