VINAŘSTVÍ LIBĚCHOV

VÍNO ČESKÉ ZEMĚ

VINAŘSTVÍ LIBĚCHOV

VÍNO ČESKÉ ZEMĚ

RYZLINK RÝNSKÝ

Rheinriesling, Petit Riesling

Původ odrůdy není dosud přesně znám. Předpokládá se, že byla vyselektována v okolí horního toku Rýna z lesní révy. Jako odrůda je v Německu známa již od roku 1435. Je považována za nejkvalitnější odrůdu severních vinařských oblastí. Rozšířena je po celém světě. K rozšíření této odrůdy na území Čech přispěl zřejmě Řád sv. Benedikta v 17. století.

Naše vína

ODRŮDOVÉ ZNAKY

List je středně velký, kruhový, pětilaločný s hrubým povrchem.
Hrozen je malý až střední.
Bobule je malá, žlutozelená, tečkovaná.
Zrání odrůdy je pozdní.
 

POLOHA A PŮDA

Lze ji sázet pouze na jižní svahy a jen do 220m nadmořské výšky. Na půdy má nízké nároky, nesnáší však vyšší obsah vápna. Dobře využívá půdy na kamenitých svazích, daří se jí i na skalnatých suchých místech. Sucho snáší dobře. Zejména v polohách, kde se vytváří podzimní mlhy, bývá ryzlink napaden ušlechtilou plísní Botrytis cinerea. Hrozny bývají sklízeny zpravidla později, koncem října až začátkem listopadu, v příhodných podmínkách se sklízí i později pro výrobu ledových vín.

VÍNO

Dosahuje vynikající jakosti.

Víno poskytuje ve všech jakostních stupních - především je zajímavý kabinet, pozdní sběr a výběr z hroznů.

HODÍ SE...

Jakostní vína Ryzlinku rýnského jsou vhodná k tučnějším masitým pokrmům a uzenému, k lehké úpravě ryb a drůbeže. Sladké výběry jsou vhodné k dezertům, kabinety ke studeným předkrmům a telecímu masu, pozdní sběry k pstruhům a rybám v různých úpravách.

KONTAKTNÍ FORMULÁŘ

Abychom poskytli co nejlepší služby, používáme technologie, jako jsou soubory cookie, k ukládání a/nebo přístupu k informacím o zařízení. Souhlas s těmito technologiemi nám umožní zpracovávat osobní údaje. Své nastavení můžete spravovat.